150 Milyar Liralık Düşük Faizli Kredi İçin Başvurular Başlıyor

150 Milyar Liralık Düşük Faizli Kredi İçin Başvurular Başlıyor

Hükümet tarafından açıklanan kredi paketi için başvuruların önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenilirken bireyselde de faizlerin düşmesi için çalışma başlatıldı.

Bankalar 4 Ağu 2022 11:47 1
150 Milyar Liralık Düşük Faizli Kredi İçin Başvurular Başlıyor

150 milyar liralık kredi paketi geliyor.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Sönmez yaptığı açıklamada Kredği Garanti Fonu Destekli 150 milyar liralık yeni kredi paketinin yakın zamanda yürürlüğe gireceğini söyledi.

Açıkklamanın daha önce geldiğini ancak henüz yürürlüğe girmediğini söyleyen Sönmez, bunun iş dünyasında önemli katkılarının olacağını söyledi. Son dönemlerde finansmana erişimde sıkıntı yaşandığını söyleyen Sönmez, “Kredi alabilecek olsak da yüzde 50’lere dayanan kredi faizi, ne yazık ki yatırımcıyı yatırım yapabilecek durumdan uzaklaştırıyor. Bizler ekonomimizin, ekonomi yönetimimizin paydaşlarıyız, onların ortaklarıyız. Dolayısıyla yapmış olduğumuz çalışmaların, ülkeye bir katma değer yaratmanın dışında olmadığını da belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

150 MİLYAR LİRALIK PAKET

Hükümetin açıkladığı 150 milyar liralık kredi paketinin henüz işleme alınmadığını söyleyen Sönmez, “İşletmelerimizin bu yöndeki beklentileri devam ediyor. Böyle bir dönemde kredi musluklarının bırakın kapanmasını, kısılması dahi ekonomide çarkları yavaşlatan bir süreci başlatabilir. Dolayısıyla işletmelerimiz, finansmana ne kadar uygun şartlarda ve ne kadar kolay erişebilirse, üretime, yatırıma ve istihdama da aynı oranda destek verebilir. Bu noktada özel sektör, kalkınmanın karşısında değil yanındadır, destekçisidir; yani ortağıdır. Hükümetimizin ve ekonomi yönetimimizin, kendisine özel sektörü ortak olarak görmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla özel sektörün, üretimde devamlılık sağlayabilmek adına gerçekleştirdiği stok mantığını, piyasada fiyat yükseltme ve manipülasyon odaklı stokçuluk anlayışından ayırmak ve öyle değerlendirmek daha uygun olacaktır.” dedi.

VATANDAŞA YENİ KREDİ PAKETİ BEKLENİYOR

Kredi faizleri ile ilgili şikayetlerin gelmesinden sonra Merkez Bankası'nın bu konuda çalışma başlattığı açıklandı. Başlatılan çalışmalar sonrasında kredi faizlerinin önümüzdeki günlerde düşeceği bildirildi. Faizlerin düşmesi ile birlikte yeni kampanyalar da gelecek.

Finans7.com'u takip ederek kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
Krediden hacizlik olanlarda yararlanabilecekmi