14 ilde büyük foreks dolandırıcılığı: 3 milyarlık vurgun ortaya çıktı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

14 ilde büyük foreks dolandırıcılığı: 3 milyarlık vurgun ortaya çıktı

Son dakika haberi: Foreks dolandırıcılığında yeni operasyon başlatıldı. 14 ilde 3 milyarlık vurgun yapan 107 kişi yakalandı.

Haberler 11 Haz 2024 0
14 ilde büyük foreks dolandırıcılığı: 3 milyarlık vurgun ortaya çıktı

Son dakika: Foreks dolandırıcılığı ortaya çıktı: 107 kişi yakalandı.

Kısa yoldan zengin olmak isteyenleri hedefine alan bir örgüt tespit edildi. Tespit edilen örgütün yüzlerce kişiyi dolandırdığı ve 3 milyar lira civarında bir para hareketliliği sağladığı, vatandaşları yüksek kazanç vaadi ile kandırdığı ortaya çıktı.

Konu ile ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya bir açıklama yaptı. Bakan Yerlikaya yaptığı açıklamada 14 ilde kurulan 45 farklı paravan şirketin tespit edildiği, tespit edilen bu paravan şirketler üzreinden ciddi miktarda bir vurgun yapıldığı ortaya çıktı.

Sosyal medya hesabı üzerinden konu ile ilgili bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Yerlikaya, 3 milyar liralık hareketin tespit edilmesi sonrası söz konusu isimlere operasyon başlatıldığını bildirdi ve açı8klamasında şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul ve Kocaeli merkezli 14 ilde 45 farklı Paravan Şirket kuran ve hesaplarında 3 Milyar TL para hareketliliği olan şahıslara yönelik düzenlenen “SİBERGÖZ-44” operasyonlarında 107 şüpheli yakalandı

Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerindeyiz. Siber devriyelerimiz 7/24 görevinin başında. Siber suçlar ve suçlularla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek"

HANGİ İLLERDE OPERASYON BAŞLADI?

Operasyon yapılan iller şu şekilde açıklandı: "İstanbul ve Kocaeli merkezli Ankara, Aydın, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Ağrı, Balıkesir ve Eskişehir"

Bakan Yerlikaya operasyon ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

"İSTANBUL:
- İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; “Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma” suçlarına yönelik İstanbul, Ankara, Aydın, Kocaeli, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri ve Trabzon’da düzenlenen operasyonlarda;
- Sosyal medya platformları üzerinden “Forex Yatırım, Yüksek Kazanç” adı altında paylaşımlar yaparak, iletişime geçtikleri vatandaşlara “Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financal” isimli mobil uygulamaları telefonlarına indirtmek suretiyle 10 müşteki şahıstan yaklaşık 5 Milyon TL haksız kazanç sağlayan ve

- 45 farklı paravan şirket kurarak, hesaplarında 3 Milyar TL para hareketliliği olduğu tespit edilen 96 şüpheli yakalandı.

KOCAELİ:
- Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; “Nitelikli Dolandırıcılık ve Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerinin Aklanması” suçlarına yönelik Ağrı, İstanbul, Balıkesir ve Eskişehir’de düzenlenen operasyonlarda;
- Bir e-ticaret sitesi üzerinden “Forklift, Çekme Karavan v.b” ilanlar verip, iletişime geçtikleri vatandaşlardan “Ürün Bedeli, Kapora Bedeli” adı altında para talep ederek 12 müşteki şahıstan haksız kazanç sağladığı tespit edilen 11 şüpheli yakalandı.

OPERASYONLAR SONUCU ELE GEÇİRİLENLER

Operasyonlar sonucu ele geçirilenler ise şu şekilde açıklandı:

"- 4 adet ruhsatsız tabanca,
- Çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile
- Çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi ve MASAK'ımızı tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle"

Gelişmelerden haberdar olmak için finans7'yi takipte kalın.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç