10-15 Bin TL Maaşla 600 İşçi Alımı Yapılıyor: 'İşçi Bulamıyoruz'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

10-15 Bin TL Maaşla 600 İşçi Alımı Yapılıyor: 'İşçi Bulamıyoruz'

Antalya Sanayi Sitesi'nde 600 personel ve işçi alımı yapılacağı açıklandı. Alınacak personellere 15 bin liraya kadar maaş verileceği açıklandı.

İşçi Alımı 19 Ekim 2022 12:59 15
10-15 Bin TL Maaşla 600 İşçi Alımı Yapılıyor: 'İşçi Bulamıyoruz'

15 bin TL maaşla çalışacak işçi bulamıyoruz diyorlar.

Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mehmet Öztürk yaptığı son dakika açıklamasında personel eksikliğinin çok olduğunu, ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi. Sanayi sitesinde toplamda 2 bin 500 işyerinde 15 bin kişinin çalıştığını , 500-600 kişilik personel eksikliği olduğunu söyleyen Öztürk, alınacak personellere 15 bin liraya kadar maaş verileceğini söyledi.

Vatandaşların çocuklarını teşvik etmesi gerektiğini söyleyerek sözlerini sürdüren Öztürk, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması nedeniyle çırak bulmaada sıkıntı çektiklerini söyledi. MEB'in çıraklık ve mesleki eğitim okulları düzenlemesine değinen Öztürk, "Devletimiz çıraklık okullarına giden öğrencilerimize lise diploması hakkı getirdi. Bu devrim niteliğinde bir karardı. Sanayi sitelerine çırak gelme oranı eskiye göre fazlalaştı." dedi. 

Öztürk açıklamasının devamında, "Son yıllarda otomotiv sektörünün çok popüler olmasından dolayı öğrencilerin çoğunluğu; otomotiv ve oto elektrik sektörünü tercih ediyor. Sonrasında torna, mobilya ve metal geliyor.” diye konuştu.

İSTİHDAMA YENİ DÜZENLEME

Meslek odaları ve sanayi esnafının istihdama yeni düzenleme konularına değinen Öztürk, "Çıraklar daha önce iş yerlerine geldiğinde, 50-100 lira değerinde küçük miktarlarda para alıyordu. Bu çocuklar için cazip olmuyordu. Devletimiz çıraklık okuluna kaydolan, yeni başlayan her çırak için asgari ücretin 3'te 1'i parayı hesaba yatırıyor. Çıraklarımız 1, 2 ve 3'üncü sınıfta asgari ücretin 3'te 1'i; 1600 lirayı devletten para alıyor." dedi ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Bunun üzerine de iş yeri sahibi, işin durumuna göre ekstra ücret verebiliyor. Çırak 4'üncü sınıfa geçtiğinde asgari ücretin yüzde 50'sini alıyor. Bu şekilde desteklerin verilmesiyle çocuklar sanayiye, diğer meslek alanlarına rağbet göstermeye başladı. 3-5 yıl sonra bunların meyvelerini yiyeceğiz. Çünkü bugün çırak olarak başlayan ancak 5 sene sonra iş yerine verimli olabilecek"

600 İŞÇİ ALINACAK: MAAŞ 15 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

Vasıflı personel bulmakta sıkıntı çektiklerini söyleyen Öztürk, “Şu an korkunç derecede yetişmiş insan gücüne ihtiyaç var ama eleman yok. Akdeniz Sanayi Sitesi'nde şu anda en az 500-600 civarında ustaya ihtiyaç var. Her alanda yetişmiş ustaya, her dükkanda kaliteli ustaya ihtiyaç var ama yok.” dedi.

Kadın erkek diğer adaylarla bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

Yorumlar (15)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Yunus Güngör Kayıt
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
öncelikle iş sahipleri çalışma saatini düzeltmesi lazım sonra işci arayın
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
ev kira yol yemek desteği varmı?
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Yalan cocukaları agır işlerde haftalık 200 tl calıştıryorlar %90suriyeli sanayi sabah 7:40/akşam 21:00 hangi insan hangi cocuk dayana bilir başkan önce calışma saatini düzenlesin, Türkiye yede 2,3 şehirde hafta sonu sanayi açılmıyor saatleri sabir neden Antalya da tersi önce bunu cözmeli
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
iş bulamiyor 😡