1 Ocak 2024'ten itibaren zorunlu olacak şeyler açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

1 Ocak 2024'ten itibaren zorunlu olacak şeyler açıklandı

1 Ocak 2024 tarihinde birçok düzenleme hayata geçiyor. Peki neler değişecek? Neler zorunlu olacak?

Haberler 27 Ara 2023 0
1 Ocak 2024'ten itibaren zorunlu olacak şeyler açıklandı

1 Ocak 2024'te değişecek 5 şey.

Yıbaşına kısa süre kaldı. Yeni yıl ile birlikte bazı yenilikler hayatımıza girecek. Bu yenilikler şimdiye kadar zaten açıklanmış ve çoğu bildiğimiz şeyler.

Açıklanan bu 5 şey için yürürlük tarihi 1 Ocak 2024 olarak açıklandı. Peki yeni yılda neler değişecek?

1 Ocak 2024'te değişecek en önemli şeylerden biri kiralık konut sektöründe olacak. Airbnb düzenlemesi olarak bilinen yeni düzenleme ile artık izin belgesi olmadan internet üzerinden evler günlük olarak kiraya verilmeyecek. Bu şekilde kiralama olması durumunda her konut için 100 bin liralık idari para cezası eksilecek ve 15 gün süre verilecek. 15 günde izin belgesi almayan kişilere 500 bin lira ceza verilecek.

İKİNCİ DÜZENLEME: YOLCU OTOBÜSLERİ

İkinci düzenlemeyi Ulaştırma Bakanı duyurmuştu. Bakan yaptığı açıklamada şehirlerarası otobüslerde araç takip cihazı olacağını söyledi. Artık otobüslerde araç tajip cihazı olacak ve bu zorunluluk teşkil edecek. Taşıttaki bu cihaz, konum tarih ve saat bilgilerini her 2 dakikaya bir bakanlık Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi yani U-ETDS'ye bildirecek.

3. DÜZENLEME: IMEİ NUMARALARI

BTK tarafından alınan karara göre imei numaralarının kayıtlarına ilişkin düzenleme 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek. İthal ve imal edilen ya da yurt dışından yolcu ile birlikte gelen telefonların imei numaralarının kayıt işlemleri, ithalatçı veya imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabı ile yapılacak. Söz konusu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişice BTK'nın sağladığı elektronik ortamda e imza ile yapılacak.

Bunun yanı sıra son sinyalden sonra kesintisiz şekilde 1 yıl ya da 1 Ocak 2024'ten önce kesintisiz şekilde 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak.

DÖRDÜNCÜ DÜZENLEME LOKANTALARA VE KAFELERE GELDİ

Dördüncü düzenleme ise lokanta ile kafelere geliyor. Artık tüm restoran, kafe, lokanta ve benzeri yerler, sattıkları ürünlerin fiyatlarını giriş kapısı ile masaların üzerinde, müşterilerin rahatlıkla görebileceği bir yere asacak.

5. DÜZENLEME: İNŞAAT DEMİRLERİ

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınacak yeni sistem ile yurt içinde üretilen ya da ithal edilen inşaat demirleri, üretim ve ithali aşamasından nihai satış veya müteahhit tarafından inşaatlarda kullanım aşamasına kadar takip edilecek.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç