0,89 ve 0,99 Faizle Konut Sahibi Olmanın Ayrıntıları Belli Oldu!

0,89 ve 0,99 Faizle Konut Sahibi Olmanın Ayrıntıları Belli Oldu!

Düşük faizle ev sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği detaylar açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini açıkladığı 0.89 ve 0.99 faizli konut kredisi paketi ile ilgili, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması geldi.

Emlak 20.5.2022 21:44 5
0,89 ve 0,99 Faizle Konut Sahibi Olmanın Ayrıntıları Belli Oldu!

Düşük faizle ev sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği detaylar açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini açıkladığı 0.89 ve 0.99 faizli konut kredisi paketi ile ilgili, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı , Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği 0.89 0.99 faizli konut kredisi paketi hakkında paylaşımda bulundu. Bakanlık, konut finansmanı projesi detaylarını ve kredi kullanım şartlarını açıkladı.

Konut finansman paketleriyle vatandaşları konut piyasasındaki dalgalanmaların olumsuz etkilerinden korumak ve ilk konutunu alacakların çok uygun maliyetle konuta erişimlerini artırmanın amaçlandığı belirtilen açıklamada, konut sahibi olmayan vatandaşların ilgili paketten faydalanmaları amacıyla kullandırım esaslarının belirlendiği ifade edildi.

BAŞVURU SAHİBİNE VEYA AİLESİNE AİT KONUT BULUNMAMASI GEREKİYOR

Bankaların, finansman paketlerinin bu çerçevede uygulanmasına yönelik gereken kontrol ve tedbirleri de alacağı vurgulanan açıklamada, "İlk Evim Konut Finansmanı" kullandırım şartlarına ilişkin şunlar kaydedildi:

"İlk evim konut finansman desteği 2 milyon lira değerine kadarki birinci el konutlara verilecek, konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek. Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecek. Krediye başvuru tarihi itibarıyla başvuru sahibinin, tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir, ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz. Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır. 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde, aylık 0,99 faiz oranı uygulanacak. Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek. Vatandaşlarımız, bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecek."

TCMB ÇALIŞMA YAPACAK

Açıklamada, Genişletilmiş Konut Finansman Paketi kullandırım şartlarına dair olarak da şu detaylara yer verildi:

"Genişletilmiş Konut Finansman Desteği, 2 milyon lira değerine kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsayacak, konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek. Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecek. Krediye başvuru tarihi itibarıyla başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı yerde ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir, ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz. Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır. Bu destekten 7 Mayıs 2022 öncesi herhangi bir bankada açılmış ve krediye başvuru esnasında konut kredisine konu edilen konut değerinin yüzde 50'sini karşılayacak düzeyde döviz tevdiat/katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi bulunan vatandaşlar yararlanabilecekler. 7 Mayıs 2022 tarihinden sonra döviz mevduat/katılım ve altın mevduat/katılım hesaplarına yatırılan ilave tutarlar ise bu hesaplamaya dahil edilmeyecek."

BU PAKETTEN YALNIZCA BİR KEZ YARARLANILABİLECEK

Başvuru sahiplerinin, konut değerinin yüzde 50'lik kısmını altın ve dövizin farklı oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya, DTH (döviz tevdiat hesabı)/altın hesaplarına aktararak ve TCMB'ye satışını gerçekleştirerek yapabileceklerine değinilen açıklama, şöyle devam edildi:

"Hangi döviz cinslerine ilişkin hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği hususu, TCMB tarafından yapılacak düzenlemeyle belirlenecek, döviz/altının havalesi sırasında oluşabilecek ilave ücretler konusunda TCMB çalışma yapacak. 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde, aylık 0,89 faiz oranı uygulanacak. Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek. Vatandaşlarımız, bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecek."

Yorumlar (5)

Seç

Ziyaretçi 37 Gün Önce
Yani yine altını parası olan alacak ne anlamı varki ozaman böyle bişeyin
Ziyaretçi 37 Gün Önce
Yani yine parası altını olan alacak ne anlamı var O zaman
Ziyaretçi 37 Gün Önce
Evliyim gidip soruyorum babamın evi var diye olmuyormuş kime veriyorsunuz yada vermemek için neyin çabası bu
Ziyaretçi 37 Gün Önce
Allah razı olsun çok düşünceli siniz yoksa nasıl ev alırdık 5000 lira maaş var 14 bin liraya ev alcam iyiki varsınız ✌️✌️✌️✌️
Ziyaretçi 38 Gün Önce
Yazık ya bu uygulama neden sıfır evle şartlıyorsun ki