Lise, Ön Lisans ve Lisans KPSS Branş Sıralamaları Açıklandı (Branş Bazında Sıralama Nedir, Nasıl Bakılır?)

Lise, Ön Lisans ve Lisans KPSS Branş Sıralamaları Açıklandı (Branş Bazında Sıralama Nedir, Nasıl Bakılır?)

Son dakika haberi: ÖSYM tarafından KPSS lise ve ön lisans ile lisans branş bazında sıralamalar açıklandı.

Eğitim 25.5.2022 14:22 0
 Lise, Ön Lisans ve Lisans KPSS Branş Sıralamaları Açıklandı (Branş Bazında Sıralama Nedir, Nasıl Bakılır?)

Son dakika : KPSS branş bazında sıralamalar açıklandı.

ÖSYM Başkanlığı tarafındna yapılan son dakika açıklaması şu şekilde:

"2020 KPSS- Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim: Branş Bazında Sıralamaların Güncellenmesi

2020 Kamu Personel Seçme Sınavına (2020-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile güncellenmiş branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuruda belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Adayların branş bazında sıralamaları incelerken göz önünde bulundurması gerekenleri içeren teknik açıklama metnine aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir."

BRANŞ BAZINDA SIRALAMAYA NASIL BAKILIR?

Bran bazında sıralamaya ais.osym.gov.tr adresi üzerinden bakabilirsiniz. Bu sayfada öncelikle başvurularım kısmına gideceksiniz. Burada 2020 KPSS seçeneğini işaretleyin Daha sonra üstte branş bazında sıralamayı göreceksiniz. Buraya tıklayınca aşağıda bölümler gelecek. Burada mezun olduğnuuz bölünü seçip branş bazında sıralamanıza bakabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Seç