Bakan açıkladı: Hiç evi olmayanlara TOKİ'den konut

Bakan açıkladı: Hiç evi olmayanlara TOKİ'den konut

Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada hiç evi olmayanların TOKİ aracılığıyla konut sahibi yapılacağını söyledi.

TOKİ Başvuru 7 Kasım 2023 14:31 27
 Bakan açıkladı: Hiç evi olmayanlara TOKİ'den konut

Evi olmayanlara TOKİ'den sosyal konut: Bakam Özhaseki açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı son dakika açıklamasında TOKİ'nin sosyal konut projesi kapsamında evi olmayanları konut sahibi yapacağı bildirildi. Peki TOKi konut başvuruları ne zaman başlayacak? TOKİ konut başvuru şartları nedir? Başvurular nasıl yapılacak? Hangi illerde TOKi başvurusu başlayacak?

TOKİ'nin yapacağı sosyal konutlar ve İstanbul'da yapılacak 500-600 bin konut, bunlara ek olarak deprem bölgesine yapılacak 800 bin konut ile birlikte fiyatlaırn hızlı şekilde düşeceğini söyleyen Bakan Özhaseki, şu ifadeleri kullandı:

"Deprem bölgesinde yaklaşık 800 bine yakın bağımsız bölüm yapılacak. İstanbul'a birkaç senede 500-600 bin konut yapacağız. TOKİ de sosyal konutlar noktasında çeşitli sayılar verdi, hatta kuralar da çekildi. Bütün bunları önümüzdeki 1 sene içinde devreye aldığımızda fiyatların yavaş yavaş düşmeye başladığını göreceksiniz. Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak, diye düşünüyorum"

TOKİ'DEN EVİ OLMAYANLARA KONUT

TOKİ'nin evi olmayanlar için konut kampanyası düzenleyeceğini açıklayan Bakan Özhaseki, 2024 yılında konutların yapılacağını söyledi. Konutlar için başvuru şartları ise şu şekilde:

• T.C. vatandaşı olması,

• Proje il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il nüfusuna kayıtlı olması,

• Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç).

• Aylık hane halkı gelirinin (Kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları), en fazla net 34.000₺ olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları, başvuru tarihi itibariyle gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı) (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç)

• Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuk adına bir adet başvuru yapılabilecektir, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.

Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Not: 34 bin lira gelir 2023 yılı için belirlenmiştir. 2024 yılında bu artırılacaktır.

HANGİ İLLERDE?

Deprem bölgesi haricinde en fazla konut İstanbul'da daha sonra Ankara'da yapılacak. Siz hangi ilde konut bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

BAŞVURU NE ZAMAN?

Bakan 2024 yılını işaret etti. Konut başvurusu başladığında bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Kadın erkek konut grubumuza katılmak, diğer adaylarla tanışmak için > TIKLA KATIL

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (27)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 9 Gün Önce
Çorumdada olacakmı
Ziyaretçi 17 Gün Önce
hic evi olmayanlara diyorsunuz ama ne hikmetse evi ve parasi olan adamlara cikiyor....bemde kendimce dusunuyorum..ya diyorum devlet aptalmi ki benim gibi kart borcu asmis, ay sonunu zor getiren, tek maasla yuvayi ayakta tutmayi zor basaran adama mi verecek yoksa..parasi olan adamami verecek..
Ziyaretçi 22 Gün Önce
Hep batı hep bat niye Van yok
Ziyaretçi 23 Gün Önce
Sayın bakan aylık geliri 34.000bim tl olan diyorsunuz siz hala insanlara iyilik mi yaptık diyorsunuz. Ya yapmayın be kardeşim asgari ücretiniz açlık sınırının hala beş kat altında. Adam asgari ücretle başvursa nasıl alacak bu kiracılar bu evi elektrik su geçim yol parası vs okuyan çocuğu da varsa . Siz diyorsunuz ki YİNE parası olan gelsin alsın yazık içler avcısı bir haldeyiz
Ziyaretçi 28 Gün Önce
Kura da ismimiz çıkmıyor zaten krediyle toki evlerini uyguna alalım 2024 yılıda kurasız kredi ile evi olmayanlara asgari ücretli insanlara verilsin kura sistemi oldumu herkes başvuruyo kim zengin kim fakir belli değil
;